مکمل گیاهی چربی سوز

مکمل گیاهی چربی سوز و چربی سوزی در بدنسازی

مکمل چربی سوز چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر زیادی از مواد خانواده کتچین می باشد. فراوان ترین  کتچین موجود در چای سبز (در حدود 50 درصد) اپی گالوکتچین گالات می باشد. epigallocatechin gallate (EGCG), epigallocatechin (EGC), epicatechin gallate (ECG), and epicatechin (EC).

کتچین ها با مهار آنزیم  catechol-O-methyltransferase  از تجزیه نوراپی نفرین جلوگیری نموده و اثر سیستم سمپاتیک بر چربی شکنی و اکسیداسیون اسیدهای چرب را برای زمان طولانی تری در بدن حفظ می نمایند.

کتچین های موجود در چای سبز به عنوان یک مکمل گیاهی چربی سوز آنزیم های لیپولیتیک موجود در سلول چربی سفید را فعال نموده و روند چربی شکنی را فعال می نمایند.همچنین بیان ژن این آنزیم ها در سلول چربی سفید افزایش می دهند.

کتچین های موجود در چای سبز هم در انسان و هم در مدل های حیوانی موجب کاهش چاقی می شوند.کتچین ها موجب فعال سازی AMPK شده و اسیدهای چرب را در کبد و عضله اکسید می نماییند.

مکمل چربی سوز فروسکولین

فروسکولین ماده فعال موجود در گیاه کولئوس فورسکولی است که از خانواده نعناع به شمار می آید.•در طب سنتی آسیایی فروسکولین برای مقاصد درمانی متعددی شامل درمان پوست، آسم ، برونشیت، اختلالات خواب ،صرع و آنژین استفاده می شده است.

فروسکولین در قالب یک مکمل چربی سوزی شکم و پهلو موجب فعال شدن آنزیم آدنیلات سایکلاز شده و در نتیجه موجب افزایش AMP حلقوی در داخل سلول می شود. فروسکولین موجب افزایش تجمع cAMP  شده و موجب تحریک لیپولیز می شود.

•فورسکولین علاوه بر استفاده در مکمل های چربی سوز به عنوان تقویت کننده ترشح تستوسترون هم مورد استفاده قرار میگیرد.

• فورسکولین انزیمی را در سلولهای خاصی از بیضه فعال می کند که باعث ترشح مقدار بیشتری تستسترون می شود

•محققان دانشگاه کانزاس (لاورنس) کشف کردند در مردانی که برای 12 هفته فورسکولین دریافت کردند سطوح تستسترون بطور چشمگیری افزایش یافت و سطح چربی بدنشان کاهش یافت نسبت به گروهی که ماده بی اثر دریافت کرده بودند.

مکمل چربی سوز بهار نارنج

بهار نارنج این مکمل چربی سوز گیاهی حاوی مقادیر اندکی الکالوئید مانند SYNEPHRINE AND OCTOPAMINE است که دارای عمل مستقیم و غیر مستقیم آدرنرژیک می باشند. گزارش شده اکتاپامین و سینفرین اثر برجسته در لیپولیز داشته و عمل خود رااز طریق گیرنده های بتا 3 آدرنرژیک انجام می دهند (البته لازم به ذکر است اثر لیپولیتیک سینفرین سه برابر اوکتاپامین می باشد).

شواهدی وجود دارد که سی نفرین موجب سرکوب اشتها نیز میگردد.

پس از ممنوعیت فروش محصولات دارای افدرین، توجه زیادی به سی نفرین شد. بسیاری از محصولات عاری از افدرین در بازار مکمل های غذایی حاوی سی نفرین می باشند. سینفرین همانند افدرین  موجب کاهش اشتها و کنترل وزن می گردد.

مشخص شده که آلکالوئیدهای بهارنارنج  همانند افدرین دارای اثر ترموژنیک بوده اما در مقایسه با افدرین دارای اثرات جانبی کمتری مانند عصبانیت، اضطراب، تپش قلب می باشد.

مکمل چربی سوز تئوفیلین

تئوفیلین یکی از قوی ترین مهار کننده های فسفودی استراز می باشد.به هیمن دلیل موجب افزایش غلظت cAMP شده و بر این اساس موجب توسعه لیپولیز می گردد.

مکمل چربی سوزی یوهیمبین

یوهیمبین مکمل چربی سوزی گیاهی یک آلکالوئید مشتق شده از پوست درخت yohimbe Pausinystalia در آفریقای مرکزی می باشد. از نقطه نظر فارماکولوژیک یوهیمبین یک آنتاگونیست قوی آلفا 2 آدرنرژیک بوده که موجب توسعه لیپولیز در شرایط VITRO می شود. از طرف دیگر می تواند موجب تحریک ترشح نوراپی نفرین گردد.

این احتمال وجود دارد یوهیمبین با اثرگذاری بر تولید تستوسترون توده عضلانی را نیز افزایش می دهد.

مکمل گیاهی چربی سوز گارسینیا

هیدروکسی سیتریک اسید ماده اصلی موجود در گارسنیا. هیدروکسی سیتریک اسید با مهار آنزیم های تجزیه کننده و جذب کننده کربوهیدراتها  جذب آنها را کاهش می دهد. مهار اشتها و افزایش اکسیداسیون اسید های چرب از کارکردهای گارسینیا می باشد که باعث چربی سوزی در بدنسازی می شود

مکمل چربی سوز گیاهی گوارانا

گیاهی رونده و از گیاهان بومی امریکای جنوبی و از تیره افرا میباشد . گوارنا مکملی در رژیم های مختلف بشمار میرود و محرکی قوی است و میزان کافئین آن دو برابر میزان موجود در دانه های قهوه است.

گوارانا دارای 2.5 تا 5 درصد کافئین، تئوبرومین و تئوفیلین و بیش از 16 درصد تانین می باشد. بر این اساس اثرات چربی شکنی آن همانند کافئین و تئوفیلین می باشد.

مکمل چربی سوزی مریستین

مریستین عضوی از طبقه فلاوینوئیدی اجزاء پلی فنولیک می باشد،  که دارای اثرات ضد سرطانی، ضد التهابی، ضد چربی خونی بوده و همچنین دارای  اثرات ضد التهابی می باشد.

گزارش شده مریستین از تمایز پری ادیپوسایتها ممانعت نموده و لیپولیز آدیپوسایتها را افزایش می دهد.

از آنجاییکه مریستین موجب افزایش غلظت گلیسرول می گردد، نتیجه گیری می شود که روند لیولیز آدیپوسایتها را تحریک نموده و شتاب می بخشد.
شواهدی وجود دارد که مریستین با کاهش بیان ژن پریلپین موجب اختلال در عملکرد محافظتی آن از تری گلیسیریدها شده و در نتیجه روند لیپولیز را افزایش می دهد.

این ماده در چای، بری ها، میوه ها، سبزیجات و برخی از گیاهان دارویی یافت می شود.

مکمل چربی سوزی جوانه برنج قهوه ای

•بر اساس نتایج هو و همکاران فعالیت لیپاز حساس به هورمون در موشهای تغذیه شده با عصاره جوانه برنج قهوه ای افزایش می یابد.

•oryzanol از اجزا اصلی جوانه برنج قهوای هستند که در روند چربی شکنی فعالیت می نمایند.

دایدزین مکمل چربی سوز شکم و پهلو

دایدزین یک ایزوفلاوون  استخراج شده از دانه سویا می باشد. دارای خواص فیتواستروژنی می باشد. شواهدی وجود دارد که دایدزین همانند ژنیستئین موجب مهار فسفودی استراز( زیر رده 3) می شوند. از طرف دیگر دایدزین از طریق فعال سازی پروتئین کیناز A موجب اثرگذاری بر لیپولیز می شود. لیپوژنز را مهار نموده و لیپولیز را فعال می نماید.

رزوراترول مکمل چربی سوزی

•مهار تقسیم و تمایز سلول های پیش ساز سلول چربی سفید.

•توسعه مرگ سلولی منظم در سلول های چربی سفید.

•کاهش لیپوژنز

•افزایش لیپولیز

•افزایش بتا اکسیداسیون

Resveratrol increases the intracellular cyclic

•adenosine monophosphate (cAMP) concentration by inhibiting cAMP phosphodiesterases

•(PDEs), which degrade cAMP

چربی سوزی به نام کورکومین

•inhibiting preadipocyte differentiation,

•suppressing lipogenesis, promoting fatty acid oxidation, and reducing inflammatory

•response in adipose tissue

•Moreover, curcumin enhances fatty acid β-oxidation in adipocytes with a concomitant

•increase in the expression of carnitine palmitoyltransferase 1 (CPT-1), a key enzyme in

•transferring acyl-CoA into mitochondria for β-oxidation

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا